Planujesz zacząć sprzedawać swoje usługi/produkty w Internecie? Chcesz dowiedzieć się jak powinien wyglądać dobry, przyjazny klientowi i świetnie konwertujący sklep internetowy? Zapraszamy do szczegółowej lektury.

10 kluczowych cech sklepu internetowego

Brak jakichkolwiek błędów
Cechą dobrego sklepu internetowego jest brak jakichkolwiek błędów. Świadczy to nie tylko o profesjonalizmie, ale także wzbudza zaufanie. Wyeliminować należy nie tylko strony „404”, ale także wszelkiego rodzaju literówki.

Responsywność witryny
Responsywna strona internetowa to taka, która jest kompatybilna z każdym urządzeniem: tabletem, smartfonem czy notebookiem. Należy pamiętać, by dostosować nie tylko stronę główną, ale także regulaminy, karty produktu i inne, znaczące podstrony. Wszak, coraz więcej osób transakcji dokonuje z innych urządzeń, niż komputer czy laptop.

Przejrzystość
To dość ogólne określenie, które wymaga realizacji testów. Trendy się bowiem zmieniają i użytkownicy coraz odważniej poruszają się po stronach internetowych. W każdym razie – musisz zagwarantować swobodny dostęp do regulaminów, kategorii produktów oraz kontaktu. Co więcej, wszystko musi być spójne i tworzyć jedną całość.

Widoczna wyszukiwarka
Istotnym elementem sklepu jest wyszukiwarka. W przypadku, gdy nasza baza produktów jest spora, warto zaimplementować wyszukiwarkę z filtrami, tak aby użytkowników mógł swobodnie selekcjonować produkty, którymi potencjalnie jest zainteresowany. Z reguły, najlepszym miejscem na wyszukiwarkę jest top strony.

Informacje na temat sprzedawcy
Coraz więcej firm udostępnia dane sprzedawcy nie tylko na stronie kontaktu czy w regulaminie sklepu. Taka informacja widnieje zwykle na stronie głównej – u dołu strony. To jeden z tych elementów, który sprawia, że konsument czuje się bezpieczniej i bez obaw realizuje zakupy.

Szybkość ładowania strony
Czy wiesz, że nawet 30% potencjalnych klientów zamyka okno wolno ładującego się sklepu? Brak cierpliwości to cecha wielu osób, dlatego też – jeśli Twoja strona wolno się ładuje powinieneś poddać ją optymalizacji i/lub zmienić hostingodawcę.

Zachęcające opisy

Ponad połowa sklepów korzysta z opisów przygotowanych przez producenta na ulotce/opakowaniu produktu. Warto wyjść poza ten schemat i zafundować ciekawszy, kreatywniejszy i bardziej zachęcający tekst. Co więcej, unikalność tekstu może być czynnikiem wpływającym pozytywnie na pozycje w wyszukiwarkach.

Dobre zdjęcia
Profesjonalna oprawa graficzna produktu, który sprzedajesz to absolutna konieczność! Bez względu na to, co jest przedmiotem handlu – musisz zadbać o to, by było przedstawione najlepiej jak się da. Co więcej – nie bój się załączać większej ilości fotografii. Wyróżniaj detale i przedstawiaj produkt najlepiej jak jest to możliwe.

Intuicyjność
Poruszanie się po sklepie internetowym powinno być proste, a sam proces zakupu – banalny i łatwy. W praktyce – klient powinien być sam prowadzony poprzez każdy kolejny etap. Warto pamiętać o tym, aby wszystko było tak dostosowane, by nawet internetowy laik bez problemu odnalazł się w naszym sklepie.

CTA
CTA, a właściwie Call to Action czyli wezwanie do działania. Tak określa się zwykle buttony lub linki, które prowadzą konsumenta do kolejnej strony transakcyjnej. „Kup teraz”, „Zamów teraz” itp. przyciski to klasyka, której nie braknie w każdym sklepie. Warto jednak pamiętać o tym, iż ich umiejscowienie ma ogromny wpływ na osiągane wyniki sprzedaży (konwersja – ilość zrealizowanych celów dzielona przez ilość odwiedzających).

Podsumowując, proces budowy sklepu internetowego wymaga wiedzy i doświadczenia. Z tego też względu, warto zlecić to specjalistom, którzy to zadbają nie tylko o odpowiednią grafikę czy skrypt, ale także optymalizację transakcji czy proces ładowania się strony.

Decydując się na prowadzenie sklepu w Internecie musimy mieć również świadomość, że podobnie jak w przypadku sklepów stacjonarnych – będziemy musieli stale uaktualniać i wdrażać nowości, by nie zostać w tyle za konkurencją.