Stworzenie strony internetowej to tylko mały krok. Wszak, samo jej posiadanie nie gwarantuje nam profitów. Kluczowa jest jej optymalizacja. W przeciwnym wypadku, konwersja nawet przy bardzo dużym ruchu może być na tyle mała, że reklama nie będzie opłacalna.

W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić pięć kluczowych wskazówek, które sprawią, że współczynnik konwersji będzie nawet kilkukrotnie wyższy, niż dotychczas.

Co to jest współczynnik konwersji?
Najogólniej mówiąc współczynnik konwersji to stosunek zrealizowanych celów (np. transakcji, pobrań, wysłanych formularzy kontaktowych) do ilości odwiedzających. Za wynik dobry uważa się około 2-3% współczynnik konwersji. Niektóre jednak strony uzyskują konwersję na poziomie nawet kilkunastu procent. Jak to jest możliwe?

Jak poprawić konwersję? 5 wskazówek.

Responsywna strona internetowa
Podstawowym zadaniem każdego webmastera jest stworzenie strony kompatybilnej z różnymi urządzeniami. Wszak, serfujemy po Internecie wykorzystując nie tylko komputery i laptopy, ale także smartfony, tablety i inne urządzenia. Aby uzyskać wysoką konwersję musimy zatem zadbać, aby strona była dostosowana do innych rozdzielczości.

W dzisiejszych czasach, agencje w standardowej usłudze oferują responsywną stronę. Jeśli jednak Twoja strona ma kilka lat – upewnij się czy należycie wyświetla się na innych urządzeniach.

Wezwanie do akcji

Przycisk CTA (Call to Action) to nic innego jak swojego rodzaju wezwanie do akcji. Powinien być on widoczny, jasny i względnie prosty.

Kluczowe jest to, aby umieścić go w najlepszym miejscu (zalecamy testy A/B). Z reguły CTA powinno być w dolnej części strony (po przeczytaniu wszelkich informacji). Należy wykorzystywać chwytliwe zwroty, które zaangażują klienta tu i teraz, czyli:

  • „kup TERAZ”
  • „Nie zwlekaj.”
  • „Tylko teraz”
  • „Nieograniczona ilość”

CTA jest absolutnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na konwersję. Dlatego też, zaleca się realizację testów A/B, tj. sprawdzanie wyników przy wykorzystaniu różnych kombinacji.

Gwarancja satysfakcji/zwrotu
Powszechną praktyką stało się gwarantowanie bezpłatnego zwrotu/satysfakcji. Dzięki temu, klient ma pewność, że realizując usługę przez Internet – z łatwością uzyska możliwość zwrotu pieniędzy.

To doskonała metoda na poprawę zaufania względem danej witryny. Wszak, wiele osób – nadal ma pewne obawy co do realizacji zakupów/zlecania przez Internet. Dlatego też, poinformowanie go o możliwości darmowego zwrotu/wycofania się z usługi jest świetną pomysłem na wzbudzenie zaufania.

Gwarancja bezpieczeństwa
Testy przeprowadzano przez jeden z największych sklepów internetowych w Polsce wykazały, że wstawienie na stronie zamówienia ikonki informującej o pełnym bezpieczeństwie transakcji, poprawiło konwersję o 1.8%. To pokazało, jak dużą uwagę do bezpieczeństwa transakcji przykłada konsument.

Wykorzystywanie takich zwrotów jak „gwarancja bezpieczeństwa” w serwisie jest jak najbardziej wskazane. Warto również określić w regulaminie co jest zagwarantowane i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu, proces transakcji zostanie potencjalnie skrócony o korespondencję.

Nowoczesny design
Mało kto jest w stanie skorzystać z usługi sklepu internetowego, którego grafika wskazuje, że ma on dobre kilkanaście lat. Zaufanie względem takowych witryn jest o wiele mniejsze, co przekłada się na konwersję.

Uaktualniać grafikę powinniśmy co kilka lat, tak aby była zgodna z obecnymi trendami. Jednocześnie, należy wprowadzać modyfikacje i udogodnienia. Bazować możemy na największych platformach takich jak chociażby Amazon czy Zalando.

Reasumując, konwersję strony internetowej podnieść możemy zarówno wykorzystując proste tipy, jak i zmieniając całkowicie naszą witrynę. Należy jednak przy tym pamiętać, że trendy bezustannie się zmieniają. Jedno jest jednak niezmienne: im krótszy proces transakcji/celu, tym większa szansa na jego realizację.